Ako vybrať posilňovaciu vež?

Nechce sa vám chodiť do fitness centra a utrácať za drahé členstvo? Zaobstarajte si posilňovaciu vežu domov. Ako ale vybrať tú správnu priamo pre vás? Zamerajte sa predovšetkým na to, akú skupinu svalov chcete posilňovať a na samotnú nosnosť posilňovacej veže.

Pohodlne a predovšetkým efektívne môžete posilňovať aj v pohodlí domova.

Typ veže

Jednoúčelová posilňovacia veža

Jednoúčelové posilňovacie veže slúžia na vykonávanie jedného cviku alebo na precvičenie jednej skupiny svalových partií. Možno si zaobstarať veže na precvičenie nôh, ktoré umožňujú dve varianty nožných cvikov. Ďalej si môžete na posilňovacej veži precvičiť ramená, bicepsy alebo tricepsy.

Pohodlne a predovšetkým efektívne môžete posilňovať aj v pohodlí domova.

Kombinovaná posilňovacia veža

Umožňuje vám cvičiť s váhou vlastného tela. Konštrukcia kombinovanej posilňovacej veže je prispôsobená na použitie závažia a činiek. Zároveň je jej súčasťou aj kladka a kladkové mechanizmy.

Stojanová posilňovacia veža

Na tomto type posilňovacej veže cvičíme s vlastnou váhou. Obvykle sa skladá z dvoch oceľových zvislých profilov s madlami, úchytmi, opierkou a hrazdou.

Multifunkčná posilňovacia veža

Tento typ posilňovacej veže kombinuje prvky jednoúčelových a stojanových posilňovacích veží. Jej cieľom je posilniť všetky telesné partie. Súčasťou multifunkčnej posilňovacej veže môže byť aj posilňovacia lavica alebo posilňovacia klietka.

Nosnosť posilňovacej veže

Do 120 kg

Lacnejšie posilňovacie veže mávajú nosnosť do 120 kg, niektoré dokonca do 100 kg. Také veže ale bohužiaľ nie sú také kvalitné a môžete sa na nich ľahko zraniť.

Do 160 kg

Veže do 160 kg predstavujú zlatý stred. Postačia vám ako na cvičenie s vlastnou váhou, tak aj s použitím závažia.

Nad 160 kg

Takéto posilňovacie veže je možné smelo porovnávať s tými, ktoré sú súčasťou vybavenia mnohých fitness centier. Nemusíte sa pri cvičení vôbec ničoho obávať, unesú vás aj závažia a vydržia vám dlhé roky.

Konštrukcia

Na slovenskom trhu sú dostupné posilňovacie veže s veľmi stabilnou oceľovou konštrukciou, obvykle platí, že čím vyššie sa pohybuje cena veže, tým je kvalitnejšia.

Častou výbavou veží býva aj polohovateľná posilňovacia lavica, tá ale nebýva súčasťou všetkých posilňovacích veží. Niektoré veže disponujú iba jednoduchým sedadlom alebo stojanom s hornou kladkou.

Zaobstarať si môžete tiež veže s konopnými lanami alebo veže s reťazami. Aby vám vydržali, musíte ich pravidelne mazať.

Čo dokúpiť

Posilňovací stojan je možné samozrejme kombinovať napríklad s hákmi, ktoré slúžia pre cviky, pri ktorých vám nestačí vlastný úchop. Ďalej si rozhodne kúpte tricepsový adaptér, ktorý slúži na vrchné sťahovanie kladky. Ďalej by vám vo výbave nemali chýbať:

  • Posilňovacie gumy (slúži ako externá záťaž pri zvyšovaní náročnosti cviku)
  • Posilňovacie laná a reťaze (jednoducho s nimi precvičíte všetky svalové skupiny)
  • Popruhy (vďaka nim si zvýšite pohyblivosť v ramenách)

Nezabudnite si zaobstarať silikónový olej, ktorý predĺži životnosť posilňovacej veže.

Obľúbené cviky

  • Bench press (posilňujeme svaly hrudníka a rúk)

  • Multi press (zaťažujeme deltový sval s dôrazom na prednú a strednú hlavu)

  • Príťahy (trénujeme bicepsy, ramená a hornú časť chrbta)

  • Precvičovanie brucha (v záprahu je horné aj dolné brucho)

  • Motýlik (pracujeme na hrudníku)

  • Simulácia veslovania (posilňujeme chrbát)

Pohodlne a predovšetkým efektívne môžete posilňovať aj v pohodlí domova.

Najčastejšie otázky

Aké funkcie posilňovacia veža má?

Zamerajte sa predovšetkým na to, či je možné posilňovaciu vežu výškovo nastaviť. To sa týka predovšetkým opierok a lavíc. Pohodlne sa budete cítiť aj na posilňovacej veži s vysokou chrbtovou opierkou. U niektorých lavíc si tiež môžete pridávať alebo odoberať záťaž podľa potreby.

Chcem začať s posilňovaním. Aký je odporúčaný postup pre začiatočníka?

Určite začnite pozvoľna a s čo najnižšou záťažou. Najprv posilňujte dvakrát až trikrát do týždňa celé telo, postupne môžete na frekvencii pridávať. Zhruba po dvoch mesiacoch začnite cvičiť jednotlivé svalové partie. Rozdeľte si cvičenie do dvoch tréningov a cvičte štyrikrát týždenne.

Ak chcete zhodiť prebytočné kilá alebo rysovať, zvoľte menšiu záťaž a viac opakovaní. Pokiaľ naopak chcete nabrať svalovú hmotu, pridajte si záťaž a cviky neopakujte tak často. Nezabúdajte ani na dostatočnú regeneráciu.